Arkitektfirmor (klassisk tradition)

Här följer ett landsuppdelat index över arkitektfirmor som gestaltar byggnader i klassisk tradition (C) eller är inspirerade av klassisk tradition i sitt skapande (CI). Även firmor som utför projekt i både modernism och klassisk tradition (CM) finns med. Intressanta sidor som rör god stadsplanering återfinns efter lista med arkitekter för varje land. (Tipsa gärna om fler i kommentarerna.) Länderna är organiserade i bokstavsordning efter engelskt namn och ortnamn.

C = Klassisk arkitekt / Classical architect
CI = Klassiskt inspirerad arkitekt / Classical inspired architect
CM = Klassisk & modernistisk arkitekt / Classical & modernist architect
O = Organisk arkitekt / Organic architect
(*) = Arkitekturupproret rekommenderar / We recommend!

 


EUROPE / Europa / Europa / Европа 

Austria & Czechk Republic / Österrike & Tjeckien / Österreich & Tschechien / Австрия & чешский
: Steirerhaus (C) – Großpesendorf, Austria
: Tradicnichalupy (C) –  Sněžné, Czechk Repubic
Wagner Projekt GmbH (C) – Windischgarsten, Austria

Baltic states / Baltikum / Baltische Staaten / Прибалтика
: Arhitekt Kert Kits  (C) – Estonia
Arhitektibüroo Allan Strus OÜ (C) – Tallinn, Estonia (*)
DAESCI (C) – Riga, Latvia (American-Russian)
Vladimir Neilands (C) – Riga, Latvia

Benelux / Benelux /Benelux / Бенилюкс
Vizzion Architects (CI) – Brussels, Belgium
Arcas Architecture & Urbanism (C+CI) – Knokke-Heist, Belgium (*)
DHR Projects  (CI) – Knokke-Heist, Belgium
Architectenbureau Frank GRUWEZ bvba (C+M), Oudenaarde, Belgium (*)
Villabouw Vlassak Verhulst (C+M) Schilde, Belgium (*)
Stephane Boens (C) – Sint-Martens-Latem, Belgium
: MI CASA (C) – Waregem, Belgium (*)
: B+ (C+M) – Aarschot, Belgium
SELS  (C+M) – Gravenwezel, Belgium – Developer
Colum Mulhern (C) – Luxembourg, Luxembourg
Soeters Van Eldonk architecten (CI)  – Amsterdam, Netherlands
: Geusebroek Verheij Architecten, (CI) Amsterdam, Netherlands
Mulleners + Mulleners Architecten (C) – Amsterdam, Netherlands
: Rijnboutt & BIM (CM) – Amsterdan, Netherlands
: VOCUS architecten bna bv (CI+M) – Bussum, Netherlands
: SCALA architecten (CI) – Den Haag,  Netherlands (*)
Six Architects B.V. (C) Dornveld, Netherlands (*)
: Keeris Architecten bna (CI) Eersel, Netherlands
Van der Padt & Partners Architecten (C) , Giessenburg, Netherlands (*)
Robert Morsink Bouwplan (C) – Hengelo, Netherlands (*)
Z-wonen (C) Middelharnis, Netherlands
EVE Architecten (C) – Nijverdal, Netherlands
LSWA architecten (CM) – Oirschot, Netherlands
Spanjers Architect (CM) – Oirschot, Netherlands
: Friso Woudstra (C) – Vorden, Netherlands (*)
Leeflang Architectuur (C) – Vorden, Netherlands
Harmonische Architectuur (C)  – Voorstonden, Netherlands
Klein Architectenbureau (C) – Wormerveer, Netherlands (*)
PBV architecten (CI) – Wassenaar, Netherlands

France / Frankrike /Frankreich / Франция
Nicolas Duru Atelier d’architecture (C) – Montpellier
HÉRÈS (C) – Nanterre  (*)
Pierre et Cédroc Vigneron et Partenaires (CI+M) – Paris
: Paris Classical Architecture (C) – Paris
Breitman & Breitman (C) – Paris
Maxime D’Angeac (C) – Paris
: Marc Farcy Architecture (CI+M) – Paris / Marseille / Geneve
Peter Kellow (C) – Beauzelle, Toulouse
: Atelier Xavier Bohl (CI) – Port Grimaud
Cogemad – (C) Le Vésinet, Paris metro – Developer

Germany / Tyskland / Deutschland / Германия:
: Sebastian Treese Architekten (C) – Berlin (*!)
Patzschke & Partner Architekten (C) – Berlin (*)
Tobias Nöfer (C) – Berlin (*)
Stephan Höhne (C) – Berlin (*)
Paul & Petra Kahlfeldt – (C) Berlin (*)
Carsten Vogel (C) – Berlin (*)
: Arno Bonanni Architekten (CI) – Berlin
Stuhlemmer Architekten (C) – Berlin
: A53 — Gesellschaft von Architekten MBH (CI) – Berlin
Thomas v. Thaden Architekten BDA (CI) – Berlin
Hilmer & Sattler & Albrecht (CI) – Berlin
: Schnörr Architekten (C) – Berlin
Marc Kocher (C) – Zürich / Berlin (*)
Christoph Kohl & Krier (C) – Berlin
Hans Kollhoff (CI) – Berlin
: Von Ey Architectur (CM) – Berlin / Braunschweig
: Wiegand/Hoffmann Gesellschaft von Architekten mbH (C) – Berlin
: Eingartner Khorrami Architekten BDA (CI)- Berlin / Leipzig
: Drebing Ehmke Architekten GmbH (CI) – Berlin
: Thomas Müller/Van Reimann Architekten (CI+M) – Berlin
GFB Alvarez & Schepers (CI+M) – Berlin
Dr. Georgi Projektentwicklungsgesellschaft mbH (C) – Berlin
Tajak Holzbau (C) – Bergen
: von Ey Architektur (C) – Braunschweig
Architekturbüro und die Zimmerei Enno Reinstorf (C) – Brelingen
Fuhrberger Zimmerei (C) – Burgwedel (*)
Blanc & Mecklenburg Architekten (CI) – Dortmund (Waltrop)
: Dickel Architektur (CI) – Düsseldorf
: Mielke & Scharff Architekten (C) – Düsseldorf
: Welbers Architekten GmbH (CI) – Düsseldorf
RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Gmbh (C+M)  – Düsseldorf (*)
Villa Belavista GmbH & Co. KG (C) – Dresden (Radebeul)
Architekturbüro Dipl.-Ing. Kelf Treuner (C) – Dresden (*)
: Landes & Partner (CI) – Frankfurt am Main (*)
: MSM Meyer Schmitz-Morkramer (CI+M) – Frankfurt am Main
: Stefan Forster Architekten GmbH (C) – Frankfurt am Main (*)
Axel Siemonsen (C) – Hamburg (*)
Matthias Ocker (C) – Hamburg
Fridtjof Felix M. Herzog (C) – Hamburg
: Flum design (CI) – Hamburg
: Ulrike Krages (CI) – Hamburg
: Nps tchoban voss Architektur und Städtebau (CI+M) – Hamburg/Berlin
Bartels Architektur (CI+M) – Hannover / Bremerhaven
Joachim Tantau (C) – Hannover /London (*)
Ralf Schmitz (C) – Kempen (*)
Architekturbüro Udo Thelen (CI) – Kempen
: Planungsgruppe Wöhlk GmbH (C) – Kühlungsborn
Axel Stuedel (CI)- Köln
Johannes Götz (CI) – Köln
Kaspar Kraemer Architekten BDA (C+M) – Köln
: Fuchshuber Architekten (C+M) – Leipzig
Arkitekturbüro Carolin Schulz (C) – Lindow
Albert Ringsletter (C) – München
Helmut Peuker Architecktur (C) – München (*)
Prof. Ludger Brands Architektur (C) – Potsdam
: Bernd Redlich Architekt BDA (C) – Potsdam
Emil von Elling & Sohn GmbH (C) – Winsen / Luhe (*)
Der Spieker (C) – Walsrode (*)
: Pomona Prime Property GmbH (CI) – Düsseldorf – Developer
: Stadtbild Deutschland – Nationwide reconstruction and new classical architecture association

Greece / Grekland /Griechenland / Греция
Alexandros C. Samaras (CI) – Athens
Porphyrios Associates (C) – London, UK

Hungary & Romania / Ungern & Rumänien / Ungarn & Rumänien / Венгрия & Румыния
: Mérmű Stúdió (C) – Budapest
Leták és Tamás kft (C) – Budapest
: Vándorépítész Kft. (O) – Budapest
: Paralel Építésziroda Kft.  (O) – Budapest
: Dobosi Tamás építészmérnök (O) – Budapest (*)
Kvadrum Építész Kft (O) – Budapest
Triskell Kft. (O) – Budapest
: Axis építésziroda (O) – Budapest
: Atilla Tuli (O)  – Budapest
Csernyus Lőrinc (O) – Budapest
: Tectum Art (O) – Budapest
Kőszeghy Építészet (O) – Debrecen
forma Zrt. (O) – Keszthely
Bodonyi Építész Kft. (O) – Miskolc
Hadas Építész KFT (O) – Miskolc
: Otti Manufactura (C) – Székesfehérvár (*)
Virtuál Építész Stúdió (CI) – Sátoraljaújhely
Litkei Tamás (O) – Szombathely
Nagy-Balogh Lívia és Balogh Miklós Építészmérnökök (C) – Szombathely
Orbán Oszkár – (O) – Unknown location
Deceased:
: Imre Makovecz (1935-2011) (Organic, founder) (*)
: Heil Tibor (1963-2008) (O)
: Case Frumoase (C) – Bucharest, Romania
Arhitect Liliana Chiaburu (C) Romania

Ireland / Irland /Irland / Ирландия
: Tony Mullen Architects (C) – Dublin

Italy / Italien /Italien / Италия
Stefano Fera (C) – Genoa
Gallarati Architetti Associazione professionale (C) – Genoa
Pier Carlo Bontempi  (C) – Parma (*)
Andrea Pacciani (C) – Parma (*)
Ettore Mazzola (C) – Rome
: Sandro Ranellucci, prof. arch. (C) – Rome

Poland / Polen /Polen / Польша
: SP-Projekt (C) – Nowy Sącz
: Polska Drewniana (C) – Warsaw (*!)
STomasz (C) – Mrągowo (*)
Maciej Mazgaj (C) – Warsaw
Rudolf Buchalik (C) – Warsaw
Pracownia architektoniczna Pro-Idea (C) – Warsaw
Zubek Studio Pracownia Architektury (C) – Nowy Targ

Portugal & Spain / Portugal & Spanien /Portugal & Spanien /Португалия & Испания
José Baganha & Arquitectos Associados (C) – Parede
Rafael Manzano Martos (C) – Seville

Russia & Ukraine / Ryssland & Ukraina / Russland & Ukraine / Россия & Украина
: Antica (CI) – Kazan
Art Klimov Architecture (C) – Moscow
Oleg Carlson (C) – Moscow (*)
Архитектурная мастерская МАРВИН и Ко (C+M) – Moscow (*)
Decorstroy (CI) – Moscow
Dmitrij Borisovich Barkhin (C) – Moscow
Maxim Atayants Architects, (C) – Moscow
Mezonproject Ltd. (CI) – Moscow
Tromos (CI) – Moscow
Mikhail Filippov (C) – Moscow
: Ilya Utkin (C) – Moscow
: Mikhail Belov Arkitekt / Архитектор Михаил Белов (C) – Moscow
: Dmitry Galimov (C) – Moscow
Mosproject-2 /«МОСПРОЕКТ-2» (CI) – Moscow (*)
Архитектурные мастерские – Классика (C) – Moscow
Mikhail Tumarkin /Михаил Тумаркин (C) – Moscow
MAP ArchStudio (C+M) – Moscow
: Ortosom-front ОртОст-Фасад (C) – Moscow (Ornament specialist)
Evgeniy Gerasimov & Partners (C+M) – St. Petersburg (*)
: Architectstudio 32 december (CI) – St. Petersburg
Архитектурная Мастерская Мамошина “Mamoshin” (CI) – St. Petersburg
AMM projekt Mityureva (CI) – St. Petersburg
: Архитектурная мастерская Б2 (CI+M) – St. Petersburg
Vladimir Grigoryev & Partners (CI+M) – St. Petersburg
«СТУДИЯ 44» / STUDIO 44 ARCHITECTS (CI+M)  – St. Petersburg
: Zemtsov, Kondiain & partners /«Земцов, Кондиайн и партнеры» (CI+M)  – St. Petersburg
“Союз-55” (CI+M)  – St. Petersburg
Архитектурная мастерская Столярчука (CI+M) – St. Petersburg
: Intercolumnium (CI+M) – St. Petersburg
«РАКУРС» (C+M) – St. Petersburg
: Ghulyan Architects (C) Yerevan, Armenia
Baroque Style – Kiev, Ukraine
: Проект «Живая Москва»  – Webpage about the fast urban improval of Moscow. Very interesting! (*)

Scandinavia / Skandinavien /Skandinavien / Скандинавия 
: EKS Design (C) – Askim, Norway
Arkitekt Albert Svensson  (C) – Brännö (Gothenburg) – Sweden (*)
Retrohus (C) – Båstad, Sweden
: Gripsholmshus (CI) – Båstad, Sweden
PARWA Bygg (C – Carpenter), Delsbo, Sweden
: Dreams & Coffee (C) – Enköping, Sweden
: Arkitektrådet (C+CI+M) – Gothenburg, Sweden
Stjernberg Hultén Ehrenborg Arkitekter AB (C+M) – Gothenburg, Sweden
Kruus Byggnads AB (CI) – Mariefred,  Sweden
: Tage Möller Arkitektbyrå AB (CI+M) – Malmö, Sweden
: Bo Sandgren, Marstrands Arkitektkontor (C), Marstrand, Sweden
Ädelhus (C) – Norrköping, Sweden (*)
KB2 Korsvirkeshus (C) Simrishamn – Sweden
: Krabbe Arkitekter AB (CI+M) – Skanör, Sweden
: Djurgårdsstaden Arkitekter Erika Wörman (C+M) – Stockholm, Sweden
HNH Bygg AB (C) Vaxholm (Stockholm), Sweden (*)
: Byggnadsverk i Sverige (C) – Stockholm, Sweden (*)
: Brunnberg & Forshed (CI) – Stockholm, Sweden (*)
Södergruppen Arkitekter (CI+M) – Stockholm, Sweden
Handkraft Timmerhus (C) – Stockholm, Sweden
Arkitekt Stefan Günther (C) – Stockholm, Sweden
Sundswall Träfastigheter AB (C) – Sundsvall, Sweden (*)
: Arkitekt Sune Malmqvist (M+CI) – Stockholm, Sweden (Retired) Wikipedia

United Kingdom / Storbritannien / Großbritannien / Великобритания 
Robert Franklin Artchitect (C) – Banbury
WDR & RT Taggart Architects & Engineers (C+M) – Belfast
Francis Johnson and Partners (C) – Bridlington
Craig Hamilton Architects (C) – Coed Mawr Farm, Wales
Quinlan & Francis Terry LLP (C) – Colchester (*)
: Period Homes (C) – Cullompton
Luke Moloney Architect (C) – Dumfries
: Cyma Architects Ltd (C) – Kent
Stephen Langer Architects (C) – Kent
Border Oak Design & Construction Ltd – (C+CI) Leominster (*)
Wolff Architects Ltd (C) – London (*)
: Des Ewing Residential Architects – London (*)
John Simpson Architects (C) – London (*)
Julian Bicknell Associates (C) – London (*)
ADAM Architecture (C) – Winchester /London (*)
Smallwood Architects Ltd (C) – Stamford /London
Groves-Raines Architects Ltd. (C) – Edinburgh /London
Stanhope Gate Architecture Urban Design (C) – London
SCHD Ltd Architecture & Design (C) – London
Alex Oliver Associates (C+M) – Calne /London
: Stanhope Gate Architecture Urban Design (C) – London
Lucy Sheppard Chartered Architect (C)  – London
Porphyrios Associates (C) – London
: Russell Taylor Architects (C) – London
: Halsbury Homes (C) – Loddon, Norwich
Poole Phillips Architects (CI+M) – Pershore
Jan Maciag Architects (C) – Peterborough (*)
: Francis Roberts Architects (C) – Preston
Graham Rix Chartered Architect (C) – Purley
: The Relph Ross Partnership (C) – Salisbury
St Ann’s Gate Architects LLP (C) – Salisbury
: The Classic Architecture Company (C+CI) – Salisbury (*)
James Armitage Architects (C) – Somerset
Martin Birkett (C+M) – Tunbridge Wells

 


OCEANIA / Oceanien / Ozeanien / Океания 

: Genworth Homes (C+M) – Adelaide, Australia
: Heritage Building Group (C) – Adelaide, Australia (*)
Harkaway Homes (C) – Melbourne, Australia
: Christopher Doyle Architects (C) – South Yarra, Australia (*)
Greg Noble (C) – Auckland, New Zeeland

 


AMERICAS / Amerika / Amerika / Американская

Latin America / Latinamerika / Lateinamerika / Латинская Америка
: Estudio Urbano (C) –  Guatemala City, Guatemala
Arosemena & Soundy Arquitectos (C) – Panama City, Panama

United States / USA / Vereinigte Staaten / Соединённые Штаты Америки 
For the most up to date list of American classical architects, visit the professional directory the Institute of Classical Architecture & Art here. A selected few:
: David M. Schwarz Architects (C) – Washington D.C.
: Robert A.M. Stern Architects LLP (C) –
: Peter Pennoyer Architects (C) –
: Glavé & Holmes Architecture (C) –
: SGA Companies (C+M) –
: Burns + Beyerl Architects (C) –
: Hartman-Cox Architects (C) –
: New World Byzantine (C) –
: Dale Partners Architects P.A (C+M) –
: Duncan G. Stroik Architect LCC (C) –
: Mark P. Finlay Architects (C) –
: Richard Ekonomakis (C) – South Bend, Indiana