
Vill du diskutera detta inlägg så har det fått en egen tråd i vår Facebookgrupp: Klicka här för att se
Prisbelönt nyproducerat flerfamiljshus i Washington
I Washington finns det flera arkitektfirmor som bygger i klassisk tradition. När en gammal bensinstation revs för att ge plats åt bostäder beställdes harmonisk nyproduktion i klassisk tradition. Den prisbelönta arkitektfirman SGA Companies (http://www.sgacos.com/) anlitades och resultatet är inspirerat av stilen ”gothic revival”.

Flerfamiljshuset som kallas för Butterfield house blev färdigt 2008 och lägenheterna såldes slut på några dagar. 2009 tilldelades byggnaden priset ”Brick In Architecture Awards Best-In-Class” vilket är ett av USAs många prestigefulla arkitekturpriser.

VILL DU SE MER AV ARKITEKTURUPPRORET?
Du vet väl att vi är som allra aktivast på Facebook?
Besök vår aktiva Facebookgrupp här.

Nu börjar det bli väldigt tröttsamt att ”2010-talets rysligaste rivning. Hur Fojab förstörde ett helt kvarter i Kristianstad.” fortfarande är den senaste nyheten! Kom med ett nåt inlägg nån gång, snälla!
Vi som arbetar med detta är ytterst få och gör detta på vår obetalda fritid. Huvudfokus under sommaren har varit de lokala omröstningarna om vackraste byggnad samt andra aktiviteter offline. Så du får ge dig till tåls tills vi har tid att skriva eller delta i våra grupper på Facebook där det är mer kontinuerlig aktivitet och där man själv kan vara aktiv.
Mvh,
Admin
Så fint. Så uppfriskande.
Gud välsigne er!
Nisse
Jag tycker tegelbyggnaden inte är så lyckad lite kråkslott över den men den är roligare än nyfunkis i alla fall.
Jag gillar dock gotisk och nygotisk stil men just detta exemplar kändes lite som kombinationen av en industribyggnad och ett kråkslott.
För våra svenska arkitekter råder dock ett i princip ett förbud att rita utanför modernismen. Väldigt udda att så intelligenta människor kan sätta på sig en sådan löjlig tvångströja. Men människor har ofta väldigt specialiserad intelligens vilket innebär att man kan vara geni på ett område och totalt retarderad på ett annat. I vissa fall har det dock mer att göra med moral och ondska. Ian Fleming hade rätt att ge sin skurk namnet Goldfinger efter brutalist arkitekten Erno Goldfinger som Fleming av förståeliga skäl stört sig på när denne brutaliserade London på vissa platser.