Rösta i deltävlingarna – Vilka är Sveriges fulaste byggnader genom tiderna?


Folkrörelsen Arkitekturupproret med över 50 000 medlemmar röstade 2017 fram Sveriges vackraste stad och år 2018 Sveriges fulaste stad. 2019 röstade vi fram Sveriges vackraste byggnader genom tiderna. Då blir det väl ganska naturligt att göra tvärtom i år? Nu fortsätter vi med våra populära omröstningar om fint och fult i våra städer och ber det svenska folket att denna gång utse Sveriges fulaste byggnad genom tiderna. Omröstningarna kommer att pågå under hela 2020 och ett startdatum för finalen kommer senare under året. Självklart går skönhet att mäta. Arkitekterna brukar hävda att smak inte går att mäta, men klicka här för att se hur arkitekterna själva bor. Syns en tendens? Vi har ju dessutom tidigare visat er hur just omröstningar visar folkets favoritsmak.

Uppdatering 2020-12-24. Tävlingen är nu avslutad. Klicka här för att se topp-listan med Sveriges 150 fulaste byggnader!. Fortsätt läsa inlägget nedanför om ni vill veta hur den 7 månader långa tävlingen började via 23 deltävlingar.

Uppdatering 2020-12-24. Sveriges 150 fulaste byggnader är nu korade (klicka för att se listan). Arkitekturskolan i Stockholm vann den tävlingen.

Arkitekturskolan i Stockholm framröstad som Sveriges fulaste byggnad någonsin!
Arkitekturskolan i Stockholm framröstad som Sveriges fulaste byggnad någonsin!

Tävlingen är nu avslutad. Klicka här för att se topp-listan med Sveriges 150 fulaste byggnader! Fortsätt läsa inlägget nedanför om ni vill veta hur den 7 månader långa tävlingen började via 23 deltävlingar.

Vilken är Sveriges fulaste byggnad?
Vilken är Sveriges fulaste byggnad?

En komplicerad tävling

Arkitekturupproret föredrar att publicera bilder på vackra byggnader, men våra medlemmar är alldeles för nyfikna och krävde att vi inte bara röstade fram Sveriges vackraste byggnad utan också dess fulaste. Vi ville helst undvika att hålla en negativ tävling, men när vi frågade våra medlemmar svarade hela 80 % att de vill att vi röstar fram Sveriges fulaste byggnad. Trots allt är det nyttigt att få siffror på vad det svenska folket anser vara vacker respektive ful arkitektur. Då Sverige innehåller många byggnader måste ett rättvist urval göras. Våra omröstningar pågår alltid på Facebook (klicka för lista över grupper) och deras röstningsfunktion tillåter endast 100 alternativ. För att alla medborgare ska känna sig nöjda med urvalet har vi startat 22 deltävlingar efter städer och regioner/landskap. Detta ger 2200 potentiella byggnader. Toppen från dessa deltävlingar går till Sverigefinalen. I finalen kommer Stockholm få bidra med 5-10 byggnader och därefter plockar vi ett urval på 2-5 byggnader från varje svensk storstad följt av 1-2 byggnader från de mindre städerna/tätorterna enligt deltävlingarna för deras regioner/landskap. Detta blogginlägg har utökats efter hand att vi startade fler deltävlingar precis som vi gjorde förra året när vi röstade fram Sveriges vackraste byggnader.

Finns Sveriges fulaste byggnad i Stockholm?
Finns Sveriges fulaste byggnad i Stockholm?

Var röstar man? (OBS, deltävlingarna har nu avslutats)

Tävlingen är nu avslutad. Klicka här för att se topp-listan med Sveriges 150 fulaste byggnader! Fortsätt läsa inlägget nedanför om ni vill veta hur den 7 månader långa tävlingen började via 23 deltävlingar.

Uppdatering 2020-08-29: Samtliga deltävlingar har nu avslutats och resultatet i dessa går att se via länkarna nedanför. Arkitekturupproret har förutom huvudgruppen (klickbar länk) med ca 50 000 medlemmar dessutom 22 lokala Facebookgrupper. Varje stad / landskap i Sverige fick en egen deltävling där vem som helst kunde rösta. Sverigefinalen där vi listar de 100 främsta tävlingsbidragen från deltävlingarna kommer starta inom några dagar. Först behövde vi under perioden 19 maj till 29 augusti göra vårt urval och samla röster i deltävlingarna i våra 22 lokalgrupper på Facebook där vem som helst kunde gå in och rösta. Just nu sammanställer vi resultatet. Som vanligt i våra tävlingar gick det bra att rösta på flera alternativ för de som inte kunde bestämma sig för bara en byggnad. Går det bra att rösta på flera alternativ i Melodifestivalen så ska det väl också gå bra i våra tävlingar?

Resultatet i de 22 deltävlingarna.
Varje av de 22 deltävlingarna har fått ett eget blogginlägg där ni kan se slutresultatet och klicka er vidare till våra lokala Facebookgrupper.
1. Lista – Stockholms fulaste byggnader
2. Lista – Göteborgs fulaste byggnader
3. Lista – Malmös fulaste byggnader
4. Lista – Uppsalas fulaste byggnader
5. Lista – Helsingborgs fulaste byggnader
6. Lista – Lunds fulaste byggnader
7. Lista – Örebros fulaste byggnader
8. Lista – Norrköpings fulaste byggnader
9. Lista – Västerås fulaste byggnader
10. Lista – Sundsvalls fulaste byggnader
11. Lista – Borås fulaste byggnader
12. Lista – Linköpings fulaste byggnader
13. Lista – Visbys fulaste byggnader
Resten av Sveriges mindre städer hade delade tävlingar i större regionala grupper:
14. Lista – Norrlands fulaste byggnader. Umeå, Luleå, Gävle, Kiruna, Söderhamn mfl.
15. Lista – Smålands fulaste byggnader. Växjö, Jönköping, Kalmar, Ljungby, Eksjö mfl.
16. Lista – Blekinges fulaste byggnader. Karlskrona, Karlshamn, Ronneby, Sölvesborg
17. Lista – Hallands fulaste byggnader. Halmstad, Varberg, Falkenberg mfl.
18. Lista – Värmlands fulaste byggnader. Karlstad, Karlskoga, Arvika mfl.
19. Lista – Skånes fulaste byggnader. Ystad, Kristianstad, Ängelholm mfl.
20. Lista – Dalarnas fulaste byggnader. Falun, Avesta, Borlänge, Mora mfl.
21. Lista – Västra Götalands fulaste byggnader. Uddevalla, Skara, Skövde, Hjo, Mariestad mfl.
22. Lista – Mellansveriges fulaste byggnader. Ett slutgiltigt uppsamlingsheat för 35 mindre städer såsom Eskilstuna, Köping, Arboga, Katrineholm, Vadstena, Sigtuna, Mariefred mfl.

Please follow and like us:
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
YouTube
YouTube
RSS
EMAIL
LINKEDIN

9 svar på ”Rösta i deltävlingarna – Vilka är Sveriges fulaste byggnader genom tiderna?”

  1. Måste rätta litet……Blekinge, nr 14, har en bild på Flaggen. Denna byggnad har aldrig varit Domus. Byggdes på 70-talet som en galleria. Gamla Domusfastigheten ligger på en helt annan gata och är ombyggd till galleria idag.

  2. Svårt att välja det finns så mycket nya fula byggnader, man undviker ju dessa miljöer,så mycket man kan. hela 1:a långgatan i Gbg är ett exempel sen finns Nordostpassagen mm. Ingen turistar ju bland dessa anskrämliga byggnader, folk som kan söker sig till gamla stadsdelar, små välbevarade landsortsmiljöer. Eller åker till vackra platser runt om i Världen ex Sicilien. Så även arkitekterna som ritar allt detta fula, vill inte heller bo eller vistas i dessa hemska miljöer!

  3. Världskulturmuseet i Göteborg har ritats av Cécile Brisac och Edgar Gonzalez, inte Gert Wingårdh.

    1. Omöjligt att kora en vinnare. Delad förstaplats för samtliga. Skrämmande att det finns så många fula byggnader i Sverige. Ännu mer skrämmande är att man fortsätter att bygga dessa missfoster.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.